Zpět

Úvaha u počítačových monitorech

Po přechodu z Dosu na Windows (kdysi dávno ... třeba rok 2006), byl monitor 15"-17" monitor něco nevyhovujícího pro rozumnou práci ve Windows... že ano? Kdo měl 19" , ten byl KING. Pamatujete se ? Dnes bychom na tom měli být lépe, že? Ale ... díky širokoúhlým obrazovkám a reklamě si myslíme, kdoví jak veliký monitor nemáme !!
Opak je pravdou. Na výšku máme nevyhovující "srágory". Klasická 4:3 obrazovka 17" je stejně vysoká jako dnešní širokoúhlá úhlopříčka 16:9 - 23" !!! Reklamou jsme dotlačení do lesklých monitorů. To je tak ve tmě na film, na práci to není. A sehnat elektroniku, která není z černého a lesklého plastu je docela problém. Kdo to vymyslel? T

Za dávných dob se uvádělo, zda monitor vyhovuje ergnonomické normě TCO, která se mimo jiné zabývá zrakovou pohodou. Na to se dnes s... !! To se spíše dozvíme, že potřebujeme monitor "tenký jako břitva" a další vymoženosti k ničemu ... a mi to žereme. To je propaganda jako za doktora Josefa Goebbelse.

K ergonomii černých rámečků - citace TCO'03 odkaz na Wiki, dtto anglicky
Norma je zaměřena hlavně na materiály, ze kterých jsou vyrobeny kryty. Charakteristické pro tuto normu je, že
černý monitor nikdy nemůže certifikát této normy získat, protože černá barva příliš kontrastuje s jasem monitoru, což unavuje oči a tudíž nesplňuje ergonomické požadavky. Optimální je rámeček stříbrný, šedý, krémový - bílá káva, "titanový" - stříbrná do hněda zlata. Tedy ne černý a bílý ! Podívejte se do nabídek a hledejte matný monitor či all-in-ine PC s matným monitorem a "nečerným rámečkem" ! Mnoho jich na výběr není. Na přiložené foto je NB 15", klasická 17", širokoúhlá 23" a 27".