Zpět

Aktualita - směska.

V prosinci 2003 jsem se na střelnici v Průhonicích-Čestlicích setkal s vystavenými brokovými variantami střeliva v rážích do krátkých zbraní. Obsluha střelnice tvrdila, že tyto náboje jsou povolené. O tomto typu jsem zatím slyšel jen souvislosti s použitím ostrahami v dopravních letadlech. U pistoli je třeba ověřit, zda přebití proběhne spolehlivě; u revolerů je použití bez problému.
(+) ... přenesení celé energie náboje do tkáně; snižuje se ohrožení nezůčasněných osob; je nižší usmrcující účinek.
(-) .... sklo nebo silné oblečení jeho účinek silně snižuje.

Proč ráže .22 WMR?
Proč se mi líbí ráže .22 WMR? Není mi vůbec sympatická aureola okolo velkých ráží, která je cítit z většiny časopisů z oboru. .22 WMR je původně lovecký puškový náboj. Větší energii než .22 WMR (kdy pominu "kanóny") mají v zásadě jen ráže 9mm Browning Short, 9mm Makarov a 9 mm Luger.
Rychlost střely .22 WMR z krátkých zbraní se podle délky hlavně a laborace pohybuje okolo 400 m/s. Expanzní hrot její účinek zvyšuje (toto provedení není u nás pro sebeobranu povoleno). Cenu náboje lze eliminovat použitím .22 LR pro trénink (u revolveru).
Podle toho, co jsem se četl v anglosaských pramenech, je účinek ráže .22 WMR zajímavý, viz
chvála ráže .22 WMR od amerického autora - ono je to taková vzpomínka na mládí..
Malorážové náboje mají dobré tréninkové a sportovní využití při velmi nízké ceně náboje. Jsou to nejprodávanější náboje. Používají i jako lovecké, u nás je lovecké užití omezeno jen na tlumení škodné - LR do cca 100 m, typ WMR do 200m.
Revolver s výměnnými válci se hodí na tréninkovou terčovou střelbu (LR) a s válcem WMR je na spodní hranici pro sebeobranného využití. Náboje LR je možné vložit do válce WMR, ale bude to mít vliv na profuk okolo střely a její zavedení do hlavně. Rozměry komor jsou následující: 22 LR - (d 5,70+ 0,02 na d 5,76 + 0,03), 22 WMR - (d 6,17+ 0,02 na d 6,20 + 0,03), přičemž průměr střely LR je 5,72 mm. Nábojová komora WMR je o cca 11 mm delší.
Podle některých názorů postačuje pro obranu energie střely od 80 Joule. Jiné názory upřednostňují velkou a pomalou kuli - vždy je ale rozhodující vaše pohotovost a přesnost zásahu. Nábojem 22.LR zabijete spolehlivě pokud zasáhnete správné místo - ne že by to byl cíl snažení. Při sebeobraně máte cíl u nosu, ale na překážku je spíše stress, vaše nepřipravenost na možné situace a nevycvičenost.
Na rychlost a energii střely má u malých ráží v délka hlavně. Zatímco v ráži .38 Special je klasikou 2" hlaveň, u menších ráží stojí za to uvažovat o hlavni dlouhé 2,5" či 3". Hlaveň 3 palce bývá označována jako služební, hlaveň 4 palce je již vhodná pro sportovní účely a nehodí se pro skryté nošení.
Cena zbraně - krátkou zbraň pořídíte od cca 2-3 tisíc u použité či repasované zbraně, střední cena se pohybuje mezi 5-20 tisíci a pokud pro vás nejsou peníze problém, tak se lehce dostanete na 30-50 tis.
Nábytkový sejf - je nutná součást vlastnictví zbraně. Montuje se přikotvením do stěny nebo podlahy. Na trhu jsou sejfy s cenou od 2,5 tisíce. Střední cena je tak 3.500. Pokud budete uvažovat ekonomický tak existují typy (cenově zhruba od 5,5-6,0 tis.), které mají další vnitřní oddělení uzavřené druhým klíčem. Takový sejf slouží jako schránka na rodinné listiny a cennosti a současně jako prostor pro uložení zbraně.

Nahoru Zpět